Örökké fáradt vagy? 5 oka is lehet ennek!

Divatos téma a fáradtság és aktuális lesz, hisz télen a raktáraink le szoktak merülni. De sokan közülünk nem csak tél végén, hanem tavasszal, nyáron, ősszel és télen is fáradtak – azaz mindig! Ilyenkor kell gyanakodni, hogy valami nincs rendben… 

 

Nincs elég D-vitaminod

Ismert, hogy tél végére C-vitamin hiány lép fel,  mivel nem tudunk elég zöldséget-gyümölcsöt enni. Általában alulbecsülik, hogy mennyit is ajánlott ebből bevinni (napi több ezer mg-ot kellene), de azért a legtöbb vitaminkapszulával ez kipipálható. A krónikus fáradtság aligha magyarázható kizárólag az aszkorbinsav hiányával: gyakran másról van szó.

 

Itt kell megjegyeznünk, hogy a szájon át beszedhető vitaminkészítmények felszívódása hiányos: legtöbbször a 40-50%-ot sem éri el a hatásfok. Különösen akkor, ha állandóan elfelejtesz kapszulákat bekapdosni, vagy fáj tőlük a gyomrod, felszívódási zavarokkal, gyomor-és bélrendszeri problémákkal küzdesz: javasoljuk a vitamininfúzióinkat. Ebben az időszakban az Immunboost EXTRA koktél jöhet jól.

 

De azt tudod-e, hogy ilyenkor 10 emberből 9 D-vitamin hiányos? Ez a depis, napfényben gyenge téli időjárásnak köszönhető, és táplálkozással nemigen lehet ezt ellensúlyozni. S mivel a D-vitamin egy hormonszerű, anyagcsere-működésre és még számos egyéb területre ható vegyület  – és napi több ezer NE mennyiségre van belőle szükség – , megéri az odafigyelést! Korábban írtunk erről egy ütős cikket, ajánljuk figyelmedbe!

 

Inkább napozással és pótlással biztosítható elég D-vitamin

Vashiányos vagy

Kevés szó esik a vashiányról is. Nem véletlen, hogy a mi orvosaink ezt is szeretik csekkoltatni a laborban a D-vitamin-szint mellett! Rendszerint kérik a vas-szint mellett a transzferrint és a teljes vaskötő-kapacitást (TVK), és ezeket együtt értékelik.

A termékeny korban levő nők – fiatalok és középkorúak egyaránt – nagyon gyakran vashiányosak, csak nem tudnak róla.

Ugyanígy veszélyeztetettek a kamaszok, várandósok, a sportolók, a vegetáriánus életmódot követők. Figyelnie kell azoknak is, akik rendszeresen erősen menstruálnak vagy valamilyen extrém, hosszan tartó betegségből vagy műtétből épülnek fel. Szerencsére az már köztudott, hogy mivel jár a vashiány: vérszegénységgel, ólmos fáradtsággal, romló sportteljesítménnyel, töredező körmökkel és hulló hajjal – de érdekes módon, keveseknek jut eszébe, hogy vasszintet kellene ellenőriztetni.

TIPP: Ha szeretnéd magad kivizsgáltatni, ajánljuk figyelmedbe a laborunkban a SZUPER és PRÉMIUM Panelt, amelyek szűrik a vas- és D-vitaminhiányt is! Ha igazolódott a hiány, orvossal konzultálj a pótlásról! Nem mindegy, hogy milyen formában, mennyit pótolsz. Az Iránytű szolgáltatásunk segít ebben elterelgetni! 

 

A vaspótlás mikéntjét az orvossal ajánlatos megbeszélned. Rengeteg szájon át bevehető készítmény van, csakhogy sokaknál ezek nem szívódnak fel igazán jól, így a vashiány megmarad. Ezért nálunk lehetőség van vénás (injekciós vagy infúziós) vaspótlásra!

 

Vénás vaspótlásra nálunk is van lehetőség.  Amennyiben a vashiányod ismert, és állandó pótlásra szorulsz (orvosilag igazoltan), előzetes konzultáció nem szükséges az igényléséhez. Itt tudsz foglalni vasinfúzióra. 

 

Zombi üzemmód

Teljesen egyértelmű, hogy aki soha nem alussza ki magát, az zombi lesz. Az emberek alvásigénye igen eltérő, de nagy átlagban igaz, hogy napi 7-8 órára lenne szükségük. Ehhez képest rettenetes alvásdeficitet képesek felhalmozni, részben azért, mert nem fekszenek le időben; részben azért, mert rossz az alvásminőségük.

Nem bírjuk ki, hogy ne vessük közbe: a kevés alvás persze kimerültté tesz, de ennél is nagyobb baj, hogy az anyagcsere-működésünket is a feje tetejére állítja. Erről is írtunk már korábban egy érdekes összefoglalót, amiből kiderül, hogy mennyire rosszat csinál akár csak egy át nem aludt éjszaka!

A kialvatlanság betesz az anyagcsere-működésünknek is

Azt pedig végképp nem hiszik el, hogy a mozgáshiány is fáradttá tesz! Paradoxonnak tűnik, pedig igaz: minél aktívabb vagy, annál pörgősebb és fittebb leszel. Hát persze, hogy erről is írtunk már, nézd csak meg itt.

Az összefüggés lényege: a sejtjeinkben mitokondriumok találhatók, amelyek energia-termelő részecskeként működnek. Egy vegyületet állítanak elő, amelynek neve az ATP – és ennek szintje nagyban befolyásolja az energikusságunkat. Minél többet mozogsz, annál több mitokondriumod lesz, és annál magasabb lesz az ATP-szinted.

Ez persze fordítva is működik: ha sokáig inaktív vagy és hanyagolod a mozgást, egyre enerváltabb leszel.

Tegyük hozzá azt is, hogy a mozgás egyéb módon is képes pozitív hatást kifejteni: fokozza az adrenalin- és endorfin, szerotonin-elválasztást, amitől simán boldogabbnak érzed magad, serkenti a vérkeringést, jobb lesz tőle az agyműködésed.

A mozgás egyszerűen boldogabbá tesz!

Az alváshiányon sokszor nehéz segíteni az életmódunkból fakadóan, főleg akkor, ha az alvásminőség rossz. Az infúzió bárunkban kapható vénás koktélokból jó pár olyat tudunk ajánlani, amelyek a tapasztalatok szerint sokat tudnak segíteni ezen a problémán is; ezen kívül feltöltenek energiával, így sokkal jobban bírod a terhelést napközben!

TIPP: Az infúzió bárunkban érdemes igényelned krónikus fáradtság és kialvatlanság esetére a MYERS’ koktélt illetve ennek általunk továbbfejlesztett változatát, az aminosavakat tartalmazó SPORTKONTROLL KOKTÉLT (ha sportolsz) illetve az antioxidánsokat tartalmazó FORMAKONTROLL-t (ha a vonásaidat is kisimítanád). ITT tudsz bejelentkezni a szolgáltatásra!

 

Rosszul kajálsz

Hm…. létezik, hogy azért vagyunk fáradtak, mert nem megfelelően táplálkozunk? Simán!

Pofonegyszerű pedig: ahhoz, hogy a szervezeted (az agyad is, mint a legnagyobb energia-felvevő szerv!) folyamatosan, jól tudjon működni, el kell látni energiával. Méghozzá szénhidráttal, abból is jó minőségű, lassú-egyenletes felszívódású fajtával. Kell persze fehérje is, meg zsiradék is, de szénhidrát nélkül semmi nem megy. Ha ezt nem hiszed, akkor járj utána!

A krónikus fáradtságnak szerteágazó okai lehetnek

Az első kapitális szarvashiba, amit az emberek tekintélyes hányada elkövet: nem reggelizik, vagy valamilyen gyors felszívódású vackot töm magába a reggeli órákban. Holott a reggeli a nap legfontosabb étkezése, ahol helye van a komplex, lassan felszívódó szénhidrátnak, a  magas rosttartalomnak és teljes értékű fehérjének.

Ha a szervezetednek normális, tápanyagokban kiegyensúlyozott, laktató reggelit adsz, akkor azt az egész nap folyamán meg fogja hálálni.

A nap folyamán később is be tudsz tenni magadnak, olyan kisebb bombákkal, mint fornetti, csokika, gyümölcslé, cukros üdítő és társai. Ezek a nassolgatások  úgy működnek, hogy éhes vagy – hatástalanítod valamilyen gyors szénhidráttal – meghintáztatod a vércukorszintedet, ami gyorsan lepottyan – megint jó éhes vagy. Ettől valójában kevésbé leszel energikus, amire a következő pontban adunk is kézenfekvőbb magyarázatot, de egy biztos: rossz minőségű falatoktól ne várd, hogy száguldani fogsz a képzeletbeli autópályán! Helyette zötyögni fogsz, mint egy fulladozó kétütemű a határszéli földúton.

A harmadik hiba lehet, hogy tömöd magadba a koffeint. Bár egyre több adat kerül a napvilágra, miszerint napi pár csésze kávé rendszeres fogyasztása inkább előnyös (emlegetik az antioxidáns és a szénhidrát-anyagcserére gyakorolt pozitív hatását), számolni kell azzal, hogy a kávéiszogatás túlzásba vitele nehezebb elalvást, dehidratációt eredményez és végső soron egy ördögi kört. Ha elmúlik a hatása, még fáradtabbnak érzed magad.

A negyedik problémás pont lehet, hogy hitelt adsz annak a marhaságnak, miszerint este 6 óra után “már csak könnyű falatokat kell enni“. Ez gyakran egyenlő a zéró szénhidráttal, holott: a vacsorának is kellene tartalmaznia kb. 40G szénhidrátot. Sőt. Sokan későn fekszenek le aludni, a vacsora időpontjától sok órányi távolságra, korgó gyomorral. Innen egyenes út vezet az éjszakai hipoglikémiához, de olvass tovább, most már tényleg írunk erről. Erre pedig az utóvacsora lenne a megoldás: egy kis lassú CH, fehérjével, rosttal spékelve.

Utóvacsorával lehet megelőzni a gyakori éjjeli hipózást

TIPP: Természetesen elsőnek azt javasoljuk, hogy gyere el hozzánk étrend-beállításra. De ha valamiért ezt nem egyelőre nem szeretnéd, akkor figyeld a weboldalunkat, mert szuper táplálkozás-workshopjaink vannak, ahova előzetesen regisztrálni kell!

Inzulinrezisztens vagy

Az inzulinrezisztencia okozta vércukor-szint ingadozás enyhébb-súlyosabb tüneteket produkál – egyéni érzékenységtől függően. Mutatjuk:

 

A hipoglikémia egyik vezető tünete a gyengeség, ólmos fáradtságérzet

Ennek egyik vezető tünete a fáradtság, ami egy ilyen “roham” közben vagy után jelentkezik. Ebben az a mókás (bár maga a hipózás a környezeted számára csöppet sem az, mert ez egyben kibírhatatlan ingerültséggel vagy hisztivel párosul…), hogy csak úgy átsiklasz a jelenség fölött, észre sem véve, hogy a tested cukrot követel. Nagyon sokan úgy hipóznak, hogy nem is tudnak róla: csak éhséget éreznek.

Ha inzulinrezisztens vagy, akkor a hipózást intenzívebben is megélheted, rosszullétet tapasztalhatsz. Éjszaka pedig leverhet a víz, rémálmok gyötörhetnek, hogy aztán reggel kimerültebben ébredj, mint ahogy lefeküdtél.

A hipoglikémia kiváltója szinte minden esetben a helytelen táplálkozás. Az inzulinrezisztencia ténye nem ad felmentést: még jobban oda kell figyelned arra, hogyan táplálkozol. Ha sportolsz emellett, akkor pláne!

Viszont, ha gyakran megnehezíti a mindennapjaidat ez a fajta rodeó, akkor a kajálásod átgondolása mellett érdemes csekkoltatni, hogy rendben van-e a szénhidrát-anyagcseréd. Vannak olyan pre-diabéteszes állapotok (súlyosabb fokú inzulinrezisztencia, csökkent glukóztolerancia, esetleg kezdődő 2-es típusú cukorbetegség), amelyek igénylik – legalábbis eleinte – a gyógyszeres kezelést is!

TIPP: Ha kifejezetten inzulinrezisztenciára gyanakszol, akkor a laborunkban azt is tudod ellenőriztetni. Keresd a terheléses vércukor-tesztjeinket! Igaz, ennek kiértékelését jobb orvosunkra bízni, ezért ha továbblépnél, ez esetben az Iránytű komplex szolgáltatásunkat javasoljuk neked! 

 

Hormonális gondok

Bizony, erre is gondolni kell. Az írásunkat a vashiányos állapotra jellemző tünetekkel kezdtük, pedig ugyanezek fennállnak a nők 10-20%-ánál jelentkező pajzsmirigy-alulműködésben is!

A pajzsmirigy-alulműködés egyfajta lelassultságot okoz minden téren

Sőt: maga a vashiányos állapot is elősegíti a pajzsmirigy lelassult működését. Az ábrán minden jellemző tünetet láthatsz, és ha nálad is megtalálhatóak ezek, akkor mindenképp megér egy kivizsgálást!

Vigyázat: a pajzsmirigy-alulműködés szűrése gyerekcipőben jár az alapellátásban. Többnyire csak a TSH szinteket ellenőrzik, amelynek a referenciahatárai ráadásul túl tágan vannak megadva. Egy lelkiismeretes orvos a szabad hormonokat, autoantitesteket is nézeti, sőt: ultrahangos vizsgálatra is szükség lehet.

TIPP: Keresd a laborunkban az ALAP vagy PLUSZ PAJZSMIRIGY SZŰRÉS csomagunkat! Ezek körültekintően összeállított standard panelek. Javasoljuk, hogy az elkészült lelettel a szakorvosainkhoz fordulj, ne vállalkozz öndiagnózisra! Ebben is segíthet az Iránytű szolgáltatásunk! 

 

 

 

iratkozz fel a hírlevelünkre, ha szereted az írásainkat

ezek is érdekelhetnek

BLACK FRIDAY AKCIÓ – TÁPLÁLÉKINTOLERANCIA ÉS SZŰRÉS

Kérd a glutationt, és most ingyen megkapod!