5 érv, amiért már ma túrót kéne vásárolnod!

Manapság hajlamosak vagyunk elfeledkezni az igazi hungarikumnak számító túróról – amíg valaki el nem jön a  dietetikusunkhoz, ahol az egekbe magasztaljuk azt. A tanácsadás után sokatok első útja az élelmiszerboltok felé vezet és lázasan keresgélni kezdtek a hűtőpultok környékén: túrót akartok venni.  És hogy miért? Megtudhatjátok a cikkünkből.

Ha túróról beszélünk, általában a legtöbbeknek a túrórudi, a túrógombóc és a túrós csusza jut először eszébe, de ez az alapanyag sokkal többet “tud” ennél. Összeszedtünk 5 igen ütős érvet a túró fogyasztása mellett!

A túró az egyik leghasznosabb és legsokoldalúbb ennivaló

 Könnyen beszerezhető… 

… olyannyira, hogy akár otthon is elkészítheted! Utóbbi esetében nincs szükséged másra, mint 2-3 liter házi tejre, amelyből kb. 0,5 kg mennyei házi túrót tudsz gyártani;  egy lábosra, egy szűrőre és egy textilpelenkára vagy konyharuhára. (Ha házilag készíted, melléktermékként ráadásul tejfölöd is lesz a másnapi ebédhez.)

Ha mégsem szeretnél ezzel időt tölteni, akkor sem kell kilométereket utaznod érte! Menj el a legközelebbi boltba, garantáltan szembeköszön majd a polcról valamilyen túró.

Számtalan változata létezik… 

… és itt nem csak a zsíros, félzsíros, sovány változatokra gondolunk. A túró valójában igazi hungarikum, de ha kicsit kitekintesz, láthatod, hogy más országokban is készítenek hasonló termékeket. Az olaszok például ricottát, az angolok cottage cheeset, az erdélyiek pedig zsendicét készítenek belőle. Ha pasztőrözött tejet használnak a készítéskor, akkor a végeredmény a gomolya lesz, ami nem más, mint a túrósajt. Ebből is látszik, hogy ha túróról beszélünk, akkor nem csak a fél kilónyi zacskós fehér golyó kell eszedbe jusson, ami egyedül a túrógombócban állja meg a helyét! Válogass a zsírosabb vagy éppen a soványabb natúr változatok közül – kinek-mit enged az étrendje -, ízesítsd zöldfűszerekkel, készíts házi túrókrémet, vagy egy kevés zabpehellyel és tojással összekeverve süss ízletes lepényeket reggelire!

További ötletek is érdekelnek? Csatlakozz hozzánk!

Izomépítés túróval? Nem lehetetlen!

A túró koncentráltan tartalmazza a tej fehérjéit és ásványi anyagait, ezért igen magas táplálkozás-élettani jelentőségű alapanyag. Ráadásul kiemelkedően magas biológiai értékű fehérjeforrás,

azaz igen jól hasznosul a szervezetben. 100 gramm túró, zsírtartalmától függően, 14-18 g jól hasznosuló tejfehérjét tartalmaz, ami ráadásul kifejezetten jó teltségérzetet is biztosít.

Összehasonlításképp a sovány csirkemell fehérjetartalma sem sokkal több: 21 g/100g.

Védi a csontokat!

Más nyersanyagokhoz képest, a tej és tejtermékek kalcium hasznosulása a legeredményesebb, ezért fontos, hogy kalciumbeviteled 60-70%-a ezen élelmiszercsoportból származzon. A legújabb ajánlások szerint napi 0,5 liter tejet, vagy ennek megfelelő kalciumtartalmú tejterméket javasolt fogyasztani.

Mivel a túró koncentráltan tartalmazza a tej fehérjéit, már 50-75 gramm natúr túrókrémmel elfogyaszthatsz annyi kalciumot, amennyit 200 ml tej tartalmazna.

Remek szénhidrát-csökkentő

 

Elképesztően jól működik a túró hozzáadása, ha CH tartalmat kell csökkenteni

A túrót számtalan ételbe keverve használhatod a volumen- és a tápérték (fehérje, ásványi anyag) növelésére úgy, hogy közben az étel szénhidráttartalmát összességében csökkentheted. Mivel 100 g túróban mindössze 3-4 g szénhidrát van, míg 100 g lisztben ennek közel húszszorosa. Részletek a képen és Gicus: Túrót mindenbe! kurzusán!

iratkozz fel a hírlevelünkre, ha szereted az írásainkat

ezek is érdekelhetnek

MILYEN ZSÍRT ÉS OLAJAT EGYÜNK?

Dilemmák és tévhitek az édesítés körül